Znáte svůj investiční profil?
Chcete začít investovat, ale nevíte jaký je Váš rizikový profil? První a myslím, že ten nejdůležitější krok jste již udělali tím, že nehodláte nechávat své peníze na běžném, popřípadě spořicím účtu, nebo v jakémkoliv jiném spořicím produktu, kde zvláště na dlouhém investičním horizontu většina nepřekoná ani inflaci, takže reálně o své peníze přichází.
Dalším krokem je právě určení svého správného rizikového profilu. Většina společností má své vlastní investiční dotazníky, přesto je zde většina otázek velmi podobná. Po zodpovězení všech otázek si člověk spočítá své bodové konto a dle počtu bodů zjistí svůj rizikový profil – čím více bodů. Tím rizikovější profil. Tento profil může být velmi konzervativní, růstově agresivní nebo někde uprostřed od profilu příjmového přes příjmový s růstem, růstový konzervativní až po růstový.
A jaké otázky by měl člověk zodpovědět?
Jedna ze základních otázek se týká množství investovaných peněz a délky investičního horizontu. Čím menší je procento investovaných peněz k celkovému finančnímu majetku osoby, tím více bodů může klient v otázce získat. Podobně čím delší je náš investiční horizont. Tím více bodů v této otázce dostaneme. Nelze získat vysoký výnos za několik týdnů s minimálním rizikem, ale pokud investici rozložíme do delšího časového úseku, můžeme tak získat vyšší výnos i nižší riziko.
Další otázka se může týkat například cíle investice, tzn. jaký očekávaný růst plánuji a jak velké kolísání investice jsem schopen akceptovat. Popřípadě jak zareaguji pokud na konci jednoho roku bude hodnota mého účtu ve výši 150 000 Kč, ale v pololetí následujícího roku jen na hodnotě kolem 100 000 Kč? Standardně mám na výběr tyto možnosti: peníze vyberu a produkt ukončím; nechám peníze tam, kde jsou, ale další uložím jinde; neudělám nic, cíle se nezměnily; přidám do této investice další peníze, protože věřím, že trhy opět porostou – je asi zbytečné říkat, za kterou odpověď získáte nejvíce bodů.
Dalším bodem v dotazníku můžou být krátkodobé výkyvy na akciových trzích – vadí mi a proto budu rušit investici nebo mě nezajímají a v investici budu pokračovat, protože s těmito krátkodobými výkyvy jsem seznámen.
Součástí dotazníku mohou být i jednoduché grafy, ze kterých vybíráte právě to portfolio, které vám nejvíce vyhovuje – to, kde jsou nízké ale konstantní výnosy, nebo to, kde jsou výnosy vysoce v plusu, ale některé roky také velmi ve ztrátě?
V neposlední řadě by se měla objevit otázka zaměřená také na to, kdy ukončím investování peněz a naopak, kdy budu chtít své peníze vybírat? Jako poslední se většinou objevuje dotaz na vaše znalosti a zkušenosti s investováním.
Takže jací jste investoři? Zkoušeli jste si již zjistit svůj vlastní investiční profil? Doporučuji si investiční dotazník vyplnit a profil si tak určitě i v případě, že o investování zatím jen uvažujete. V průběhu času je pak dobré dotazník zopakovat a profil si buď potvrdit nebo na základě nových cílů či zkušeností upravit.