Proč tvořit finanční rezervu?

Nejdůležitější ze všeho je CHTÍT vytvořit rezervu. Rezerva se nám může hodit v případě ztráty zaměstnání, úrazu, nemoci, poruše domácího spotřebiče, opravy na autě či jiných nenadálých výdajů.

Finanční rezervu má smysl tvořit z několika důvodů:

  1. Zajišťuje nám základní životní potřeby
  2. Udržuje nám životní standard, na který jsme zvyklí
  3. Zvyšuje naši nezávislost na příjmu

Nejdůležitější ze všeho je CHTÍT vytvořit rezervu. Rezerva se nám může hodit v případě ztráty zaměstnání, úrazu, nemoci, poruše domácího spotřebiče, opravy na autě či jiných nenadálých výdajů.

Kdy začít tvořit finanční rezervu?

Pokud jste ještě nezačali, tak okamžitě. V případě, že ji budete potřebovat, bude už pozdě. Ideální je začít s tvorbou rezervy od prvního příjmu. To znamená, dát si část peněz (dle svých možností) bokem pro případnou nenadálou potřebu. A kam takové peníze ukládat? Nesmí to být nic rizikového ani nic dlouhého – peníze z takové rezervy musíme být schopni vytáhnout do několika dní – ideální je tvořit krátkodobou finanční rezervu například na spořicím účtu, kde se peníze zhodnocují alespoň nějakým úrokem a neztrácejí tak celou hodnotu inflace.

Kolik by taková rezerva měla být?

Stačí pár tisíc? Stačí, ovšem jen pokud jsou vaše měsíční výdaje ve výši stokorun. Obecně se doporučuje vytvořit si krátkodobou finanční rezervu na pokrytí výdajů na alespoň 3 - 6 měsíců. Pokud máme výdaje 10 000 Kč měsíčně, doporučuji vytvořit si rezervu ve výši minimálně 30 000 Kč, ideálně však výše. Na druhou stranu není nutno mít vytvořenou zbytečně velkou rezervu, která bude jen ležet na spořicím účtu. Takové peníze se dají zhodnotit vyšším procentem, ale to už se dostáváme k dlouhodobé finanční rezervě.

Už jste začali? Pokud ano, gratuluji, teď to chce jen silnou vůli, abyste dosáhli stanovené výše rezervy. Pokud ne, stavte se a naplánujeme ji společně.

Připojené obrázky

money-93206_640