Cestovní pojištění?

3. 8. 2017 Konečně čas dovolených a mnoho lidí stále neví, proč kupovat i cestovní pojištění. Pokusím se přiblížit.

Proč koupit cestovní pojištění?

Konečně čas dovolených a mnoho lidí stále neví, proč kupovat i cestovní pojištění. Pokusím se přiblížit.

Všichni přece máme kartičku zdravotní pojišťovny (EHIC - European Health Insurance Card), tak proč navíc kupovat další pojištění? Důvodů je několik:

  1. S kartičkou máte nárok jen na nezbytnou zdravotní péči a ta je vždy na posouzení daného lékaře, který vás bude vyšetřovat. Hlavním kritériem je, aby vám zákrok nebo předepsané léky umožnily setrvat v dané zemi po dobu, jakou jste měli v plánu. A pokud zrovna narazíte na lékaře, který s vámi nebude chtít ztrácet čas, můžete si na akutní zánět zubů odnést balíček analgetik s tím, že vám pomůžou bolest až do odjezdu přečkat. Asi není třeba dodávat, že vysněnou dovolenou si tak moc neužijete. V případě chronických onemocnění se situace může ještě více zkomplikovat.
  2. I pokud narazíte na solidního lékaře, může se objevit další nepříjemnost ve formě doplatků a spoluúčasti. Ty se můžou v některých státech vyšplhat až na tisíce, v případě většího množství léků nebo komplikovanějších zákroků i na desetitisíce. Zvláště doplatky za hospitalizaci mohou být vysoké.
  3. Každý stát hradí něco jiného. Například zubní péče není ve Švýcarsku a Dánsku hrazena vůbec, v Itálii nebo Polsku můžete za léky doplatit až 100 % jejich ceny a na Slovensku vám EHIC nehradí třeba horskou službu. Takže pokud vás na dovolené v Dánsku chytne zánět zubů nebo se ztratíte v Tatrách, bez pojištění se nedoplatíte.
  4. Kartička hradí jen nezbytnou zdravotní péči, ale k cestovnímu pojištění lze přidat i připojištění odpovědnosti za škodu, asistenci nebo kompenzaci za zpožděný let.

V poslední době je nejčastější otázka, zda se cestovní pojištění vztahuje i na teroristické útoky? Vždy je potřeba číst pojistné podmínky, ale u většiny pojišťoven ano, a proto, když se v zahraničí stanete obětí terorismu, máte nárok na ty samé služby, jako kdyby se vám stala obyčejná nehoda, úraz nebo jste se léčili s chřipkou.

Cestovní pojištění většinou vyjde na pár korun, není tedy třeba riskovat vyšší náklady, když si ho nekoupím. K nákupu lze využít tento odkaz: https://www.chytryhonza.cz/pojisteni/cestovni-pojisteni?affiliate=4390 Pojištění si sami naklikáte, v jakém rozsahu chcete, platba online a veškeré info přijde do emailu.

Připojené obrázky

Cestovní pojištění.